Jared Kushner, zať prezidenta Trump a jeho poradca, dostal trvalú bezpečnostnú previerku, píše Boston Globe. Tým skončil čas neistoty, ktorá vyvolala otázky o tom, či Kushnerov vzťah pri radení Trumpovi je legálny.

FBI prešetrovala Kushnera viac ako jeden rok. Úradníci Bieleho domu tvrdili, že zdĺhavý proces nebol neobvyklý pre vládneho úradníka, ktorý má zložitú finančnú históriu a mnohé zahraničné kontakty. Avšak v súvislosti s vyšetrovaním  špeciálneho prokurátora to vyvolalo znepokojenie. Vyšetrovanie preverovalo niektoré zo stretnutí Kushnera s ruskými úradníkmi. To zanechalo otvorenú otázku, či vyšetrovatelia odhalili dôkazy, ktoré ho robili bezpečnostnou hrozbou.

Avšak toto nebol ten prípad, povedal zdroj článku. Zároveň dodal, že Kushnerova previerka bola schválená kariérnymi úradníkmi po ukončení kontroly FBI a že prezident nebol do procesu zapojený.

Zdržanie procesu bezpečnostnej previerky nebol zapríčinený vyšetrovaním špeciálneho prokurátora, povedal Kushnerov právnik Abbe D. Lowell. „Pokiaľ ide o správy ohľadom jeho previerky, ako sme už uviedli, jeho žiadosť bola riadne predložená, preskúmaná mnohými kariérnymi úradníkmi a podstúpila normálny proces,“ povedal Lowell. „Po dokončení všetkých týchto procesov sa teší na pokračovanie v práci, ktorú mu prezident zadal, aby ju urobil.

Lowell povedal, že Kushner plne spolupracoval so špeciálnym prokurátorom  Robertom Muellerom. Povedal, že Kushner sa stretol s vyšetrovateľmi Muellera dvakrát na mnoho hodín. „Pri každej príležitosti odpovedal na všetky otázky a urobil všetko možné, čo bolo v jeho silách, aby urýchlil ukončenie vyšetrovania,“ povedal Lowell.

Kushner patril medzi niekoľko osôb z Bieleho domu, ktoré pracovali počas prvého roka súčasnej vlády na základe  predbežných povolení. To znamenalo, že mu bolo umožnené pristupovať k utajovaných informáciám, zatiaľ čo prebiehala jeho kontrola FBI. Tieto povolenia boli zrušené vo februári v rámci novej politiky Bieleho domu.

Dočasné povolenie mu umožnilo prístup k niektorým z najdôležitejších tajomstiev národa, vrátane denného programu prezidenta či prehľadu informácií od tajných služieb, ktoré dostáva prezident Trump každý deň.