Agentúra Bloomberg priniesla výsledok skúmania futbalovej lopty, ktorú v Helsinkách daroval Putin Trumpovi.

Dar ruského prezidenta Vladimíra Putina, futbalová lopta ako suvenýr z World Cup 2018, spustil vodopád podozrení. Komentátori varovali, že lopta by mohol byť „napichnutá„. Republikánsky senátor Lindsey Graham dokonca napísal na Tweeter : „Ja by som skontroloval futbalovú loptu na prítomnosť odpočúvacieho zariadenia a nikdy nedovolil aby ostala v Bielom dome.

Ukázalo sa, že podozrenia neboli úplne šialené. Označenia na lopte naznačujú, že obsahuje čip s malou anténou, ktorá vysiela signál do okolitých telefónov.

Ale skôr ako špionážne zariadenie, je čip reklamnou vlastnosťou lopty Adidas AG. Fotografie z tlačovej konferencie v Helsinkách, kde Putin odovzdal loptu Trumpovi, ukazujú, že na lopte je logo pre označenie Komunikácie na blízku vzdialenosť (NFC). Podľa webovej stránky spoločnosti Adidas je pri výrobe čip NFC umiestnený vo vnútri lopty pod týmto logom, ktorý sa podobá ikone pre signál WiFi.

Čip umožňuje fanúšikom získať prístup k prehrávaniu videa, súťaží a iného obsahu tým, že priloží svoje mobilné zariadenia blízko lopty. Táto funkcia je zahrnutá do lopty pre zápasy FIFA World Cup 2018, ktorá sa predáva na webovej stránke Adidas za 165 USD (znížená na 83 USD za posledný týždeň).

Adidas odmietol komentovať špekulácie, či by mohol byť čip nosičom pre ruský hack. Neexistuje žiadny náznak toho, že takéto lopty alebo ich čipy majú bezpečnostné slabé stránky.

Podľa popisu produktu na webovej stránke spoločnosti Adidas, samotný čip nie je možné zmeniť . „Nie je možné vymazať alebo prepísať kódované parametre,“ vysvetľuje Adidas.

Zatiaľ čo logo na lopte propagovalo prítomnosť čipu, nebolo možné z fotografií zistiť, či bol čip odstránený, nahradený reálnym špionážnym zariadením alebo, dokonca s ešte väčšou fantáziou, či bola celá lopta osobitne vyrobená pre túto udalosť a len pripomínala spomínaný model Adidas.

Bezpečnostný kontrolný proces, ktorý sa robí pre všetky darčeky, bol urobený aj pre túto futbalovú loptu,“ uviedla tlačová tajomníčka Bieleho domu Sarah Sandersová v e-maile. „Nebudeme sa ďalej vyjadrovať k bezpečnostným postupom.“ Biely dom odmietol povedať, či boli identifikované nejaké zmeny lopty alebo kde nakoniec lopta skončí.

Čip je rovnaká technológia, ktorá sa používa pri niektorých bezkontaktných platbách vrátane tých, ktoré využívajú služby Apple Pay a Google Pay.

Teoreticky môžu byť takéto značky naprogramované tak, aby iniciovali útok na telefón, ukázal aspoň jeden hacker. V roku 2015 informoval Forbes, že inžinier použil čip NFC na odoslanie žiadosti na blízky telefón s Androidom. Žiadosť sa týkala otvorenia odkazu, ktorý – ak používateľ súhlasil s jeho otvorením – nainštaloval škodlivý súbor a ten prevzal ovládanie telefónu.

Takýto viacstupňový útok futbalovou loptou sa zdá byť nepravdepodobný, hovorí Linus Neumann, hovorca počítačového klubu Chaos (CCC)v Hamburgu, hackerský kolektív, ktorý sa už desaťročia zaoberá odhaľovaním nedostatkov v nemeckom bankovníctve, vládnych a iných počítačových systémoch. Za normálnych okolností, by nemecká firma Adidas mala byť v hľadáčiku CCC, ale nie v tomto prípade.

Trump by musel ignorovať niekoľko bezpečnostných upozornení a úmyselne nainštalovať škodlivý softvér na svojom zariadení,“ povedal Neumann a dodal, že takáto hackovacia práca by závisela od prezidenta, ktorý by musel „skočiť na hlúpy útok ako je tento.