Pri príležitosti 20. výročia odovzdania Hongkongu Číne bola do funkcie správkyňa bývalej britskej kolónie uvedená Carrie Lámovia. Nezaobišlo sa to bez stretov medzi stúpencami Pekingu a prodemokratických demonštrantov. Infromuje Bloomberg. 

Čínsky prezident Si Ťin-pching vo svojom prejave varoval, že Peking nebude tolerovať žiadne podkopávanie svojej autority. Taktiež uviedol, že akékoľvek snahy sabotovať pevninskú Čínu „prekračujú všetky medze“. Si tiež zdôraznil, že by Hongkong mal posilniť svoju bezpečnosť a vlasteneckú náuku na školách. Podľa AP jeho slová boli narážkou na návrhy zákona, ktorým opozícia dlhodobo vzdoruje. Prezident ale tiež vyhlásil, že Hongkong je teraz slobodnejší ako predtým.

„Označovať všetko za politické a cielene vytvárať rozdiely a spory, problémy nevyrieši,“ povedal Si s tým, že Hongkong nesmie zničiť „neuvážená rozhodnutie a vnútorné spory“. Išlo zrejme o najtvrdšiu výrazy, aké čínsky prezident použil vo vzťahu k prodemokratickým iniciatívam v Hongkongu.

Čína Hongkongu pri prechode pod správu Pekingu v roku 1997 sľúbila princíp „jedna krajina, dva systémy“.

Peking tiež prisľúbil, že kapitalistický systém bude v meste zachovaný bezo zmeny po „najmenej“ 50 rokov. Demokratická opozícia sa však obáva, že rastúci vplyv Číny liberálnu tradíciu narušuje.

Krátko pred dnešným ceremoniálom sa uskutočnil protest prodemokratických aktivistov.

Na mieste sa s aktivistami stretli stúpencami Pekingu. Medzi políciou a prodemokratickým demonštrantami následne prebehla tvrdá potýčka a po hodine bol protest rozpustený – úrady ho označili za nelegálny.