V porovnaní s rokom 2017 veľkí chlapci z Nemecka, Turecka a Francúzska prudko zvýšili obchody medzi Ruskom, aj keď si cez noviny nadávajú. Len malí chlapci museli z ihriska kvôli sankciám odísť…

Vo svete sa používa taký zvláštny jazyk, ktorému spodina akosi nerozumie. Keď rozpráva nemecká kancelárka alebo francúzsky prezident so slovenskými poddanými, má plné ústa veľkých ideálov a princípov. Zvlášť keď ide o Rusko, žiadna obeť európskej (myslené slovenskej) ekonomiky nie je dosť veľká a významná v boji proti diablovi z Kremľa.

Na druhej strane, keď slovenskí poddaní poslušne stiahnu chvost a zrušia svoje ekonomické aktivity v Rusku, veľkí chlapci nahodia inú reč. Tá je určená pre im rovným, t.j pre ruského prezidenta Putina, či čínskeho prezidenta Si Ťin-Pchinga, alebo pre saudského princa Mohammada bin Salmana. O principiálnosti, ľudských právach a podobných nezmysloch už reč nie je. Už ostáva len reč biznisu a vzájomne výhodných obchodných výmen.

Ako inak vysvetliť, že rusko-nemecký obchod expandoval medziročne takmer o 25%?

Podľa Kremľa v roku 2017 narástol obchod medzi Ruskom a Nemeckom o 22,8% na 50 miliárd dolárov

V sobotu sa v Istanbule stretli na štvorstrannom summite o Sýrii ruský prezident Vladimír Putin s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a tureckým prezidentom Recep Tayyip Erdoganom. Lídri mali medzi sebou aj niekoľko bilaterálnych stretnutí. Na toto stretnutie ruská strana pripravila štatistiky o vzájomných vzťahoch. Podľa nich ruský a nemecký obchodný obrat medziročne vzrástol v prvých ôsmich mesiacoch roka 2018 o takmer o 25%.

V roku 2017 vzrástol obchod medzi Ruskom a Nemeckom o 22,8% na 50 miliárd dolárov.

V januári až auguste 2018 rusko-nemecký obchod zaznamenal v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2017 24% navýšenie (o 7,5 miliardy dolárov) na 39 miliárd dolárov. Ruský vývoz do Nemecka vzrástol o 35% na 22,1 miliardy dolárov, zatiaľ čo dovoz vzrástol o 12% na 16,9 miliardy dolárov,“ uviedol tlačový servis Kremľa.

Celková suma nemeckých investícií v Ruskej federácii dokopy presahuje 18 miliárd dolárov, zatiaľ čo ruské investície v Nemecku predstavujú 8,1 miliardy dolárov.

Medzitým obchodný obrat medzi Ruskom a Francúzskom za obdobie január-júl 2018 medziročne vzrástol o 22,5%, zatiaľ čo rusko-turecký bilaterálny obchod vzrástol v prvých ôsmich mesiacoch tohto roka o 30%, bolo ďalej uvedené v dokumentoch.