Anglikánsky kňaz podľa denníka The Times obvinil „dobrovoľných záchranárov“ z toho, že nechali neošetrené zranené sýrske dieťa a nechali ho pokryté prachom a krvou v propagandistických manévroch  proti prezidentovi Assadovi.

Kňaz Andrew Ashdown, ktorého časté výlety do Sýrie viedli k kritike, že sa podkladá jej vláde, povedal, že Biele prilby, ktoré sú financované britskou vládou a boli nominované na Nobelovu cenu za mier, boli militanti.

Omran Daqneesh trpel v bolestiach a Biele prilby si to fotili, aby uškodili Assadovi, tvrdí kňaz Andrew Ashdown

Ukázal divákom obrázky, na ktorých sa tvári spokojne a spolu s ním je desať bojovníkov z milícií Hizballáh podporovaných Iránom. Povedal, že moslimské polovojenské oddiely chránili sýrsky kresťanský kláštor. Počas minulého víkendu prezentoval svoje zážitky na škole Orientálnych a afrických štúdií v Londýne spolu s Dr. Michaelom Nazirom-Aliom, bývalým biskupom z Rochesteru a baronkou Coxovou, ktorí sa obaja stretli s Assadom.

Pán Ashdown, ktorý bol v posledných štyroch rokoch v Sýrii desaťkrát, obvinil Západ z úplatkárstva, manipulácií a sponzorstva džihádistov. Ukázal fotografiu päťročného chlapca Omrana Daqneesha, ktorého prázdny výraz, keď bol vynesený zo sutín pri leteckom útoku v pevnosti teroristov Aleppo, sa stal jedným z najdesivejších snímok vojny. Kňaz potom ukázal vlastnú snímku z poslednej doby ako chlapca objíma rukami. Povedal: „Bol to malý chlapec, ktorého obraz sa stal masovo šíreným ako propaganda proti sýrskemu režimu.

Pán Ashdown povedal, že pôvodné zábery boli zhotovené tesne po zabití Omranovho brata. Chlapec „bol v šoku, zranený a pokrytý prachom. Biele prilby ho zdvihli a umiestnili do zadnej časti sanitky, kde musel 40 minút sedieť bez pohnutia a liečby, aby si ho mohli odfotografovať. Jeho otec zúril, ale nemohol zasiahnuť, pretože tam boli teroristi. Biele prilby sú militanti. Medzinárodné médiá neskôr ponúkli jeho otcovi tisíce dolárov, aby povedal, že je proti sýrskej vláde. Rodina nikdy nepodporovala povstalcov a peniaze odmietla prijať.

Pán Ashdown, ktorý povedal, že „zo strany vlastnej cirkvi prichádza veľa kritiky„, sa zdalo, že je na rovnakej vlne ako ruské štátne médiá, keď naznačil, že Biele prilby môžu mať blízko k džihádistom. Povedal, že v Aleppe navštívil „opustený štáb Bielych prilieb – tej organizácie, ktorú naši britskí daňoví poplatníci financujú desiatkami miliónov dolárov. Susedí s centrálou teroristickej organizácie al-Káidy Jabhat al-Nusra. O dvere ďalej je bývalá škola, ktorá je pokrytá islamistickými nápismi s prísnymi pravidlami, ktoré sa musia dodržiavať. A za tým pozostatky dvoch britských ambulancií: časť charitatívnej pomoci v hodnote miliónov dolárov, ktorú početné britské charitatívne organizácie a britská vláda poslali výhradne džihádistickým skupinám a organizáciám v Sýrii.

Pán Ashdown, ktorého hlas bol poznamenaný emóciami počas veľkej časti jeho 45-minútovej reči, skončil obrazmi kláštora, ktorý navštívil, keď bol blízko prednej línie s ISIS. „K ochrane kláštora patrili bojovníci šiitského hnutia Hizballáh. Boli to len obyčajní mladí ľudia, ktorí chcú byť inžinieri, lekári, učitelia, čokoľvek a boli hlboko veriaci šiitskí moslimovia,“ povedal.

Dr Nazir-Ali povedal: „Som si vedomý záujmov Západu zastaviť vznik Iránu ako moci, ktorá ohrozuje západné záujmy v tejto oblasti a tiež ohrozuje Izrael – myslím, že to je veľký faktor pri tom, čo sa deje. Rovnako je pravda, že ruská prítomnosť v Stredomorí znepokojuje niektoré krajiny. Uznávam to všetko, ale bez ohľadu na to, čo môžeme povedať o geostrategických záujmoch ktorejkoľvek krajiny, nemôžu byť tieto použité na obetovanie celého národa.

Lady Cox povedal: „Vaše peniaze z daní idú skupinám, ktoré sú určite spojené s džihádistickými skupinami.“ Povedala, že letecké útoky v apríli zo strany Spojeného kráľovstva, USA a Francúzska na sýrske ciele kvôli chemickým zbraniam boli nelegálne a uviedla, že je „veľmi nepravdepodobné,“ aby Assadov režim použil plyn proti civilným obyvateľstvom.

Hovorca vlády Spojeného kráľovstva chválil Biele prilby a dodal: „Všetky naše programy sú starostlivo navrhnuté a dôsledne sledované, aby sa zabezpečilo, že z nich nebudú mať úžitok extrémisti.“

Pán Ashdown uviedol, že obvinenie z podkladania sa režimu bolo „cynickým a zbabelým pokusom vyhnúť sa odhaleniu pravdy, ktoré som objavil počas svojej hlbokej angažovanosti v Sýrii a jej ľudom za dlhé roky. Obvinili ma tí, ktorých politická agenda vedie  v realite ku vzniku problémov„. Povedal, že jeho rozprávanie bolo „osobným popisom niektorých – len nepatrného zlomku – mojich vlastných skúseností z krajiny a z perspektívy viery, čo bolo vždy mojím hlavným zameraním.“ Dodal: „Počúvanie hlasov stoviek obyčajných ľudí v početných a rôznorodých súvislostiach po celej Sýrii nie je“ ustupovanie „vláde.

Zdroj: The Times