Boli povolaní, aby dohliadali na summit 20 najmocnejších svetových lídrov, ktorý sa uskutoční budúci týždeň v nemeckom Hamburgu, avšak teraz boli berlínski policajti poslaní späť domov v hanbe, píše BBC.

220 policajtov z Berlína bolo videných, ako sa v areáli svojich kasární oddávajú rôznym „činnostiam na verejnosti“, ako napríklad sexu či skupinovému močenie na plot.

Ich berlínski nadriadení sa pri svojom vyjadrení doslova krútili v rozpakoch a sľúbili, že pošlú ďalších policajtov, aby ich nahradili.

Očakáva sa, že summit G20 so sebou prinesie masívne protesty proti globalizácii.

Na summit, ktorý sa uskutoční 7. a 8. júla, bude dohliadať celkovo 20 000 policajtov, z ktorých 1000 poskytne práve Berlín. Hovorca berlínskej polície Thomas Neuendorf uviedol, že správanie jeho kolegov bolo „jednoducho zahanbujúce“.

Večierok podľa všetkého začal v nedeľu večer krátko po tom, čo 500 berlínskych policajtov dorazilo do kasární v blízkosti mesta Bad Segeberg ležiaceho severne od Hamburgu.

Podľa slov berlínskeho policajného prezidenta Klausa Kandt sa „neblahého správanie presahujúci medze“ zúčastnili len policajti mimo služby v uzavretej oblasti.

Podľa správy berlínskeho bulvárneho denníka B.Z. sa desiatky policajtov do noci bavili pred kontajnerovými blokmi, pričom niektorí zašli ešte ďalej:

  • jeden z policajtov mal sex s jednou z policajtiek na verejnosti
  • skupina policajtov stojacich v rade močila na verejný plot
  • policajtka v župane tancovala na stole so zbraňou v ruke

Berlínska polícia sa správy nepokúsila žiadnym spôsobom vyvrátiť, hoci jeden z poriadkových policajtov pre B.Z. v stredu uviedol, že niektoré tvrdenia, najmä správa o tom, že sa strhla potýčka, do ktorej bol zapletený tiež jeden z policajtov z Wuppertalu, sú len fámy.

Policajt, ​​ktorého meno nebolo uvedené, ďalej oznámil, že berlínski policajti mali veľa voľného času, pretože ich prvá služba začínala až v pondelok večer. Podľa jeho slov sa chceli pozerať na televíziu, avšak miestnosť, kde sa televízia nachádzala, bola uzamknutá.

Bezpečnosť summitu G20 sa do hľadáčika verejnosti a médií dostala skôr tento týždeň, kedy Nemecko jasne vyhlásilo, že neočakáva príchod osobných bodyguardov tureckého prezidenta Recepa Tayyip Erdogana do Hamburgu.

Minulý mesiac bolo pri útoku pred rezidenciou tureckého veľvyslanca vo Washingtone DC. zranených niekoľko protestujúcich, pričom Erdoganovi bodyguardi boli medzi 12 tureckými bezpečnostnými agentmi, ktorí boli obvinení z napadnutia.