Počet ľudí, ktorí boli zatknutí pre podozrenie z islamistického terorizmu v Európe vzrástol v minulom roku už tretí rok za sebou, tvrdí Europol.

Európska polícia povedala, že v roku 2016 bolo zatknutých 718 džihádistov podozrivých z terorizmu, oproti 687 v roku 2015 a 395 v roku 2014.

Avšak, počet džihádistických útokov sa znížil zo 17 v roku 2015 na 13 v roku 2016, z ktorých šesť bolo spojených s tzv Islamským štátom (IS), hovorí správa.

Správa tiež zaznamenala nárast násilných útokov zo strany pravicových skupín.

Vo svojej výročnej správe Situácia EÚ vo vzťahu k terorizmu a správa o trendoch, Europol uviedol, že v roku 2016 bolo celkovo 142 „neúspešných, zmarených a dokončených útokov„, ktoré boli hlásené z ôsmich členských štátov a ktoré zahŕňali útoky džihádistov, nacionalistov a ďalších skupín.

Pri teroristických útokoch zomrelo 142 ľudí a 379 ľudí bolo zranených. Takmer všetky úmrtia a väčšina zranení boli spôsobené džihádistami.

Julian King, komisár Európskej únie pre bezpečnosť, povedal, že čísla ukazujú na potrebu užšej spolupráce v oblasti zdieľania spravodajských informácií.

Teroristi nerešpektujú alebo neregistrujú hranice,“ dodal.

62-stranová správa tiež uvádza, že v džihádistických útokoch hrajú stále väčšiu úlohu ženy.

Militantné džihádistky pochopili, že na Západe musia prekonávať menej prekážok pri plnení operatívnej úlohy pri teroristickom útoku ako muži, a útoky vykonávané ženami v západných krajinách, či už úspešné alebo zabránené, môže pôsobiť ako inšpirácia pre ostatných,“ povedal.

Správa uvádza, že najväčší počet útokov v minulom roku bol vykonaný „etnonacionalistickými a separatistickými extrémistami„.

Útoky ľavicových extrémistov rastú od roku 2014, píše sa v správe. Minulý rok ich bolo vykonaných celkove 27, pričom 16 z nich bolo hlásených z Talianska.