ASIA TIMES: Svetové trhy padajú, Čína je stabilná

Analytici celého sveta si všímajú relatívne prudký pokles indexov najvýznamnejších búrz. S jednou výnimkou – Číny. Situáciu komentuje Asia Times.

Svetové trhy havarujú, okrem Číny. Čína nie je zdrojom rizika, ale vyzerá ako ostrov stability

[sociallocker][/sociallocker]

Shanghai Composite Index narástol cez noc o 0,73% uprostred celosvetového poklesu akciového kapitálu, zatiaľ čo CSI 300 (300 titulov obchodovaných na burzách Shanghai a Shenzhen) vzrástol o 0,07%.

Hoci A-akcie vzrástli, H-akcie zaznamenali mierne straty, pričom index Hang Seng China Enterprises poklesol len o 0,43%. A-akcie sú akciové titulky kontinentálnej Číny, H-akcie sú akciami Hong-Kongu. Porovnajte to so stratami viac ako 2% v Spojených štátoch a Japonsku a stratami -1,3% pre KOSPI (Kórea), -1,6% pre TAIEX (Taiwan) a -0,88% pre Sensex (Bombaj, India). Americké trhy dnes ráno poklesnú o ďalšie 1%.

Čínske trhy zostávajú pokojné. Čínsky 10 ročný vládna dlhopis RMB sa počas uplynulých týždňov obchodoval s výnosom okolo 3,9%, nedotknutý zálohami do amerických a európskych štátnych dlhopisoch. Referenčná 7-dňová repo úroková sadzba sa zvýšila, pravdepodobne kvôli vyššiemu dopytu po príchode lunárneho nového roku.

Je to dvojnásobne pozoruhodné, keďže západné médiá už roky hovorili o „čínskom riziku“ ako o najvyššom nebezpečenstve pre svetové hospodárstvo. Vyzerá to ako presný opak: Čína sa zdá byť ostrovom stability. Dôvodom to pravdepodobne nie je oveľa komplikovanejšie ako oceňovanie a výnosy. Pomer príjmov od HSCEI v budúcnosti je v súčasnosti okolo 8,5 násobok, čo je menej ako polovica pri S&P 500. Na ospravedlnenie vysokého násobku amerického trhu musia mať investori vysokú mieru dôvery v prognózy optimistických zárobkov.

Ako sme si všimli minulý týždeň, niekoľko významných sklamaní (Daimler Benz v stredu, štvrtok UPS v poobedňajších hodinách, Google a Apple vo štvrtok v noci) spochybnilo prognózy ziskov na dlhšie obdobie. Daimler a UPS uviedli ten istý príbeh: Ich požiadavky CapEx by mali byť väčšie, než očakávali, a rast príjmov v najbližších 12 mesiacoch o niečo menej silný, než sa predpokladalo.

V Spojených štátoch a Európe bolo za posledných desať rokov oživenie „kapitálovo ľahké„, v ktorom kapitálové výdavky zostali mimoriadne nízke v porovnaní s predchádzajúcimi zotaveniami. To nemohlo pokračovať navždy; v určitom bode budú musieť korporácie minúť peniaze aby zarobili peniaze. Nízko zavesené ovocie bolo spotrebované a príjmy sa budú v budúcnosti generovať ťažšie – prinajmenšom na vyspelých trhoch.

Čínsky príjmový príbeh je úplne nezávislý od tohto problému. Dynamika je úplne odlišná. Ak sa domnievame, že súčasné trhové mrákoty sú poháňané výnosmi viac než výnosmi z dlhopisov, vysvetľuje to, prečo sa čínske akcie obchodujú vo svojom vlastnom vesmíre.


Publikovaný

v

,

od

Značky: