Vyberte položku Stránka

Asia Times si robí srandu z úsilia USA zastaviť Čínu Americký viceprezident je v…

Asia Times si robí srandu z úsilia USA zastaviť Čínu

Americký viceprezident je v Poľsku, aby zastavil Huawei. Lenže nemecká delegácia ide do Číny, aby spoluprácu rozvinula.

Aktivity Spojených štátov majú európskych krajinách len deklaratívnu odozvu. Konkrétne v Poľsku, ktoré je z Európy snáď najviac naklonené spolupráci s Amerikou, majú dlhú tradíciu spolupráce s čínskou firmou a náklady na zmenu infraštruktúry by boli obrovské. Poliaci pripravili deklaráciu, ktorú Pence prišiel podpísať.

Nazvali to „bezpečnostný pakt,“ ktorý si vyžaduje „dôsledné preskúmanie“ dodávateľov telekomunikačných služieb, tj Huawei. V pakte sa uvádza: „Sme presvedčení, že všetky krajiny musia zabezpečiť, aby sa na našich sieťach podieľali iba dôveryhodní a spoľahliví dodávatelia, aby ich chránili pred neoprávneným prístupom alebo rušením.“

Lenže obdobné vyhlásenie má za sebou aj Nemecko, ktorého telekomunikačný úrad preskúmal dodávky a zariadenia Huawei s nepotešujúcim výsledkom pre Ameriku. Podľa nemeckej vlády by žiadny dodávateľ nemal byť vylúčený. Inými slovami Huawei Nemcov presvedčil v dvoch veciach – jednak že nehrozí riziko odpočúvania čínskou vládou a hlavne, že nehrozí odpočúvanie Američanmi. Úniky do Číny sa nikdy nepotvrdili, zato od roku 2013 vieme, že všetko, čo Merkelová povedala do telefónu, skončilo za oceánom.

Márne snahy USA prekaziť čínsky prienik do Európy a cesta Penceho do Poľska, hoci Nemci idú do Pekingu robiť s Číňanmi veľký biznis, však pripomínajú vtipy o Sovietskom zväze a Poľsku z obdobia socialistickej éry.

Šéf Sovietov Brežnev plánuje štátnu návštevu Poľska a chce darovať poľskému ľuďom nástennú maľbu na tému „Lenin v Poľsku.“ Problém je v tom, že Lenin oficiálne nikdy nenavštívil Poľsko. Skrátka, žiadny maliar socialistického realizmu nenájde archívnu fotografiu, podľa ktorej by to nakreslil. Brežnev napriek tomu nariaďuje svojmu sekretárovi Kropotkinovi, aby prišiel s obrazom. Kropotkin v zúfalstve ide za Rabinowitzom, ktorý hladuje niekde v podkroví. „Namaľuj mi Lenina v Poľsku,“ hovorí Kropotkin, „a dovolím Ti odsťahovať sa do Izraela.“

Deň pred plánovaným odchodom sovietskej delegácie dorazí Rabinowitz do kancelárie Brežneva v Kremli s obrovským obrazom zakrytým plátnom. Odstráni obal a na obrázku je muž so ženou v posteli.

„Kto to je?“ Pýta sa Brežnev.
Rabinowitz odpovedá: „To je Trockij.“
„A kto je tá žena?“
„To je Leninova manželka Nadežda Krupská,“ hovorí Rabinowitz.
Lenže Brežnev žiadal Lenina, tak sa pýta „Kde je Lenin?“
Rabinowitz si zhlboka potiahol z cigarety, vyfúkol kúdol dymu a povedal: „Lenin je predsa v Poľsku.“

Presne tak, ako teraz Pence.

https://www.asiatimes.com/2019/09/article/merkels-in-beijing-pence-is-in-poland/

O autorovi

Príspevky za Február

Pin It on Pinterest

Share This