Vyberte položku Stránka

Arogancia, alebo dvojitý meter?

Arogancia, alebo dvojitý meter?

Ruský vicepremiér Dmitrij Kozak potvrdil, že pre Gazprom je partnerom tranzitu Naftogaz a nie budúca transportná firma, ktora vznikla na základe európskej legislatívy. Gazprom bude u Naftogazu objednávať službu transportu a ten zabezpečí celý servis.

Tým sa pravdepodobne obišiel tretí energetický balíček Európskej Únie, ktorý prikazuje, že organizátor dopravy musí byť nezávislý od producenta resp. distribútora plynu, t.j. od Naftogazu. Ukrajina je totiž podľa Bruselom stanovených pravidiel, povinná dodržiavať európsku legislatívu, keďže je krajinou, ktorá priamo susedí s Európskou Úniou a plyn dopravuje na jej hranice.

Kozak zároveň tvrdí, že tarify, t.j. cena za dopravu sú starosť Naftogazu a že to Gazprom nezaujíma, keďže sa už dohodol na cene za „servis“ s Naftogazom. Koľko bude Gazprom platiť, je predmetom obchodného tajomstva.

Ide však o zjavné porušenie princípov rovnosti, transparentnosti a vôbec všetkých možných nariadení Európskej Únie.

Aj laikom musí byť jasné, že tak Ukrajina, ako aj Rusko odmietajú hrať podľa európskych pravidiel, hoci minimálne Ukrajina je povinná ich dodržiavať. Ťažko povedať, prečo dohodu, ktorá je očividne mimo rámec európskych predstáv, Brusel podporuje svojim mlčaním. Možno sa tým pre eurobyrokratov otvára príležitosť zasahovať do predpokladaného zmluvného vzťahu – ak bude treba použiť nejakú páku na Rusov

https://tass.ru/ekonomika/7396947

Zdroj: https://www.facebook.com/137730750182495/posts/508280536460846

O autorovi

Príspevky za Apríl

Pin It on Pinterest

Share This