Americká armáda nedokázala sledovať zbrane a iné vojenské zariadenia v Iraku a Kuvajte v hodnote viac ako 1 miliardy dolárov podľa odhaleného auditu oddelenia obrany (DoD), ktorý Amnesty International získala po žiadostiach na základe zákona slobode informácií.

Vládny audit od septembra 2016 odhaľuje, že DoD „nemal presné informácie a aktuálne záznamy o ich množstve a umiestnení“ ako aj obrovského množstva vybavenia, ktoré sa nalieva do Kuvajtu a Iraku na zásobovanie irackej armády.

„Tento audit poskytuje znepokojujúci pohľad na nedostatočný a potenciálne nebezpečný systém americkej armády na kontrolu transferov zbraní v miliónoch dolárov do mimoriadne nestáleho regiónu,“ povedal Patrick Wilcken, riaditeľ divízie Amnesty International pre výskum zbraní a ľudských práv.

„Vyplýva to najmä zo strašidelného čítania vzhľadom na dlhú históriu úniku amerických zbraní do viacerých ozbrojených skupín, ktoré sa dopúšťajú zverstvá v Iraku vrátane ozbrojenej skupiny, ktorá sa nazýva Islamským štátom.“

Vojenské prevody boli zaradené do Irackého fondu (ITEF), ktorý je základňou bezpečnostnej spolupráce medzi USA a Irakom.

V roku 2015 americký kongres pridelil 1,6 miliardy USD na program na boj proti ISIS. Prevody, ktoré zahŕňajú desiatky tisíc útočných zbrojných jednotiek (v hodnote 28 miliónov USD), stovky obrnených vozidiel, boli určené na použitie centrálnou irackou armádou vrátane prevažne Šítmi a ich populárnych mobilizačných jednotiek. Ako aj pre kurdské jednotky Peshmergy.

Audit DoD zistil niekoľko vážnych nedostatkov v tom, ako bolo zariadenie ITEF zaznamenávané a monitorované od miesta dodania, vrátane:

Fragmentárne vedenie záznamov v zbrojných skladoch v Kuvajte a Iraku.

  • Informácie zaznamenané vo viacerých tabuľkách, databázach a dokonca aj na ručne pripísaných účtoch. Veľké množstvá zariadení sa ručne zadali do viacerých tabuliek, čo zvyšuje riziko ľudskej chyby.
  • Neúplné záznamy znamenajú, že osoby zodpovedné za zariadenie neboli schopné zistiť svoju polohu alebo postavenie. Audit tiež tvrdil, že DoD nebol zodpovedný za sledovanie transferov ITEF ihneď po ich doručení irackým orgánom napriek skutočnosti, že ministerský program Golden Sentry je poverený vykonávať kontroly po dodaní.
  • Predchádzajúci audit DoD v roku 2015 poukázal na dokonca laxnejšie postupy monitorovania zásob, ktoré nasledovali iracké ozbrojené sily.
  • V niektorých prípadoch iracká armáda nevedela o tom, čo bolo uložené vo vlastných skladoch, zatiaľ čo iné vojenské zariadenia – ktoré neboli nikdy otvorené ani inventarizované – boli uložené vonku v prepravných kontajneroch.

„Potreba kontroly po dodaní je veľmi dôležitá. Každá zraniteľnosť pozdĺž prenosového reťazca značne zvyšuje riziko zbraní – následne odcudzených a stratených v regióne, kde ozbrojené skupiny spôsobili zmätok a spôsobili obrovské ľudské utrpenie, “ povedal Patrick Wilcken.