Amerika úspešne otestovala protiraketovú obranu – musela.

Vývoj protiraketovej obrany, ktorej myšlienka siaha až do čias prezidentského obdobia Ronalda Reagana je extrémne náročný a veľmi drahý. Agentúra SITA zverejnila nasledujúcu správu

Armáda USA úspešne otestovala obranný systém – vypálila raketu, ktorú zostrelila

Washington 31. mája (SITA) – Armáda Spojených štátov v utorok úspešne zostrelila medzikontinentálnu balistickú strelu (ICBM), vypálenú z testovacej lokality v Tichom oceáne. Išlo o vôbec prvý test amerického obranného systému, ktorý by sa mohol použiť na zneškodnenie rakety, prípadne vystrelenej Severnou Kóreou.

Americká armáda vypálila ICBM z lokality na Marshallových ostrovoch v Tichom oceáne, sledovala jej dráhu a potom vypustila z kalifornskej leteckej základne Vandenberg raketu, ktorá zneškodnila túto medzikontinentálni balistickú strelu.

Severná Kórea v posledných mesiacoch skúšobne vypálila viacero rôznych rakiet, vrátane balistickej strely s doletom niekoľkých stoviek kilometrov. To zvýšilo napätie na Kórejskom polostrove.

Severokórejský režim dúfa, že vyvinie rakety dlhého doletu, ktoré budú schopné zasiahnuť ciele na pevnine Spojených štátov, vyhlásili americkí predstavitelia.

Tento systém je životne dôležitý pre obranu našej vlasti a tento test dokazuje, že máme schopný, spoľahlivý zastrašujúci zbrojný arzenál proti veľmi reálnej hrozbe,“ vyhlásil viceadmirál Jim Syring z armádnej Agentúry pre raketovú obranu po utorkovej úspešnej skúške.

Armáda oznámila, že raketa vypálená z leteckej základne Vandenberg vrazila do bojovej hlavice, keď sa tá po vystrelení z atolu v Tichom oceáne pohybovala mimo zemskej atmosféry.

Test stál 244 miliónov dolárov.

Čo už v správe nie je, že ide len o obmedzenú funkčnosť proti primitívnym raketám, ktoré nemajú vlastnú inteligenciu, po vystrelení letia po stabilnej dráhe, nemenia ju náhodne a nemanévrujú.

Reuters pritom píše, že pred utorkovým testom systém PRO úspešne zasiahol svoj cieľ len v deviatich zo 17 testov od roku 1999. Posledný test bol v roku 2014.

Neúspechom by sa prehĺbili obavy z programu, ktorý podľa jedného odhadu doteraz stál viac ako 40 miliárd dolárov.

V  návrhu rozpočtu pre fiškálny rok 2018 zaslanom Kongresu minulý týždeň, Pentagon požaduje 7,9 miliardy dolárov pre agentúru protiraketovej obrany, vrátane asi 1,5 miliardy dolárov na program PRO.

Podčiarknuté, zhrnuté – americké koncerny potrebujú objednávky. Riziko, že dojde k redukcii multimiliardového programu, hoci je prakticky neúčinný proti moderným ruským raketám typu Sarmat alebo Bulava, je neprípustné. Preto test musel byť úspešný – aj keby náhodou nebol.

Z technického hľadiska išlo totiž len o demonštráciu presného navedenia antirakety na dopredu vyrátanú polohu v kolíznom kurze pri lete v kozmickom priestore. Lenže takto sa balistické rakety dneška nesprávajú. Dráha rakety je stála len počas stúpajúcej trajektórie, tzv. boost fáza, ktorá trvá 3-5 minút. Najneskôr po dosiahnutí apogea, t.j. najvyššieho bodu dráhy vo výške okolo 1000km nad povrchom dochádza k rozdelenie hlavice na samostatne navádzané návratové moduly, ktoré vypúšťajú klamlivé ciele a vykonávajú úhybné manévre s cieľom znemožniť zameranie. Pri návrate do atmosféry počas útoku moduly s hlavicami stále menia smer a vykonávajú úhybné manévre pri rýchlosti niekoľko km/s.

Reálne teda testovaný systém môže s prižmúrením oka slúžiť len proti nie príliš dokonalým raketám napr. od Severnej Kórei. Ibaže posledná skúška severokórejskej armády spred niekoľkých dní hovorí o apogeu len okolo 120km. To ledva stačí na dostrel do Japonska. Tak potom voči komu a čomu sa tento americký systém vyvíja? To je už ale otázka na amerických daňových poplatníkov…


Publikovaný

v

od

Značky: