Vyberte položku Stránka

Americko-ruská komická prestrelka Vyslanec Bieleho domu pre Ukrajinu Kurt Volker hovorí, že podmienkou návratu…

Americko-ruská komická prestrelka

Vyslanec Bieleho domu pre Ukrajinu Kurt Volker hovorí, že podmienkou návratu Ruska do G8 je opustenie Krymu. Jeho slová v Rusku zarezonovali.

Kurt Volker je známy svojimi ostrými výrokmi voči Rusku. Reprezentuje vládu USA a tak je pri zhoršovaní vzťahov nutné brať jeho slová ako súčasť americkej politiky. Vyjadril sa k téme, ktorú začal americký prezident. Podľa Trumpa treba Rusko pozvať opäť do skupiny G8.

Volker to rozviedol spôsobom, ktorý je pre Rusov zjavne nevykonateľný. Tvrdí, že vylúčenie Ruska z G8 nastalo po obsadení Krymu a ze by chcel vidieť odchod Ruska z poloostrova. Bez toho nebude návrat Ruska do G8 podľa neho možný.

Volker pritom vie, že je to iracionálna požiadavka, Rusko investovalo do integrácie Krymu príliš veľa a dnes je to tzv. fait accompli, hotová vec. Nedá sa s tým už nič robiť, kým bude Rusko ako štát existovať.

Na ruskej strane jeho slová vyvolali rozruch a tak sa rozhodli Rusi reagovať. Podľa vládnych a politických predstaviteľov, Rusku formát G8, kde sú sami proti presile západných krajín, nevyhovuje. Preferujú širšie, vyváženejšie formáty rokovaní, ako je napr. G20.

Ak však Západ má záujem o rokovanie, Rusi sa nebránia. Majú však podmienky. Západ začal s vojnou proti Rusku a tak si nemá čo klásť žiadne výhrady. Na ťahu sú Rusi, ktorí požadujú prestať s nezmyselnými sankciami. A až potom sa môžu baviť o tom, či vôbec bude ochota sa nejakej skupiny G8 zúčastniť. Dovtedy nemajú záujem o stretnutie oni.

Otvorene povedané, je to aj pre Západ nemysliteľná požiadavka. Prakticky už desať rokov sa vedie protiruská agenda a celé politické strany na tom založili svoju existenciu. Takže hotovou vecou dnes môžeme nazvať nie pripojenie Krymu, ale vojnu Západu s Ruskom. Nikto vo vrcholovej politike už nemá silu to zmeniť a ako ľudia, či obchodné spoločnosti to môžeme len potichu obchádzať.

https://rueconomics.ru/406677-vmesto-ukhoda-iz-kryma-rossiya-vystavit-svoi-usloviya-vozvrasheniya-v-g8

O autorovi

Príspevky za Február

Pin It on Pinterest

Share This