Americké sankcie drvia ruský rozpočet

Chaotická činnosť americkej administratívy v posledných týždňoch sa vo svetle niekoľkých zdanlivo vzájomne nesúvisiacich udalostí ukazuje ako naopak veľmi cieľavedomá

  • Pripomeňme si návštevu Donalda Trumpa v Saudskej Arábii, po ktorej začal fakticky nevyprovokovaný útok na Katar
  • Americký Kongres vyhlásil sankcie proti Rusku a Iránu. Zdanlivo úplne nezmyselne spojil tieto dve krajiny a Biely dom sa tváril, že mu vadí spojenie Iránu a Ruska. Naviac toto nie je prezidentský dekrét, ktorý by mohol byť odvolaný prezidentom v ľubovoľnom momente, ale zákon, čo zosilňuje charakter týchto sankcií.
  • Sankcie amerického Kongresu voči  Rusku obsahujú míny, ktoré sú prakticky vyhlásením vojny proti Rusku. Úvery pre ruské banky od každého finančného ústavu na ktorý má Amerika dosah nesmú presiahnuť 14 dní. Doterajšie bežné úvery mali splatnosť 90 dní, čo znamená, že prevádzka financovania ruského bankového sektora pomocou externých zdrojov bude zastavená. Sankcie sa týkajú aj ruských dlhopisom, na ktoré je vyhlásené úplné embargo. Ruský štátny rozpočet nie je prebytkový, ale je plánovaný s deficitom HDP okolo 3%, pričom sa minulý rok deficit vyšplhal ku 3,5%. Jeho financovanie je realizované pomocou vydávania OFZ (federálne úverové obligácie, čo sú dlhopisy ruskej vlády). Ďalším úderom je zákaz akéhokoľvek obchodovania a financovania ruského energetického priemyslu. Opäť sa to bude týkať nielen amerických firiem a bánk, ale aj každej inej firmy, na ktorú má Amerika dosah cez pobočky alebo podnikateľskú činnosť v Amerike. Americké orgány štátnej moci budú môcť teda trestne stíhať, pokutovať a prípadne konfiškovať majetok aj zahraničných osôb a firiem, ktoré tento zákaz porušia. Nie je to novinka, precedensom je gigantická pokuta francúzskej voči francúzskej BNP Paribas za to, že jej pobočka obchodovala s Iránom, na ktorý Amerika uvalila sankcie. Keďže banka má pobočku a podniká aj na americkom trhu, stáva sa subjektom amerického práva ako celok, bez ohľadu na to, že mimo Ameriky obchodovanie s Iránom bolo legálne.
  • Administratíva Donalda Trumpa vyhlásila „plynovú revolúciu„. Na stránke Bieleho domu sa objavilo tlačové vyhlásenie „Prezident Donald Trump uvolňuje energetický potenciál Ameriky„. V ňom sa stanovil cieľ zaujať významné miesto vo svete vo vývoze plynu. Energetika sa má stať motorom prosperity Ameriky a kvôli tomu vláda Donalda Trumpa zrušila všetky obmedzenia, ktoré stanovili jeho predchodcovia hlavne z ekologických príčin. Podľa dokumentu je práve tento plán dôvodom, prečo Amerika odstúpila z Parížskej klimatickej dohody. Stálo by to totiž miliardy dolárov, milióny pracovných miest resp. zdraželo energiu pre výrobcov a spotrebiteľov. Do roku 2040 má Amerika získať z exportu uhľovodíkov 118 miliárd dolárov.
  • Návšteva ministra zahraničných vecí USA Rexa Tillersona v Katare pred dvoma dňami – vraj upokojovanie vášní
  • Nevyprovokované vyhrážky na Rusko v Sýrii

Následky

  • Rusko má problém predať dlhopisy na refinancovanie svojho dlhu. Posledné aukcie, boli ovplyvnené správami o sankciách, viedli k poklesu záujmu. Rusku jednak nepredalo celý objem, ale muselo ponúkať so zľavou oproti trhovej cene. Namiesto kvartálneho plánu 500 miliárd rubľov získalo len 400 miliárd. Pochybnosti o schopnosti Ruska refinancovať štátny dlh oslabujú rubeľ. Aj keď je pravda, že súčasný kurz je pre rozpočet nevýhodný. Rusko by potrebovalo pri súčasných cenách ropy cenu rubľa cca o 10% menej.
  • Európska Únia vyhlásila sankcie voči Rusku až do roku 2018. Je to výnimka, keďže doteraz sa sankcie predlžovali len o pol roka
  • Podľa Voice of Amerika európski úradníci plánujú preťahovať rozhovory s Gazpromom o plynovode Nord Stream 2 až o dva roky. Vraj aby Rusov zbavili páky, ktorou by sa mohli oháňať v roku 2019, keď skončí transportná zmluva s Ukrajinou. Tlak proti plynovodu, na ktorom má enormný záujem hlavne Nemecko postupne rastie

Záver

Všetky kroky Ameriky sa v poslednej dobe akosi záhadne točia okolo plynu. Nie je márne predpokladať, že v prípade Kataru ide o americkú kontrolu miestnej ťažby, výroby a predaja skvapalneného plynu. Aktivity v Sýrii zas vedú k úvahách o blokácii pozemného transportu plynu z Iránu mimo územie, kde americká vláda nemá kontrolu

Tlak na Európu a cez amerických spojencov zas môže naznačovať snahy o vynútenie zmeny dodávateľa plynu do Európy. Je jedno odkiaľ Európa nakoniec plyn zoberie, keď to nebude z Ruska. Náhradou bude ale plyn od dodávateľa, ktorého „doporučí“ Amerika v úlohe hlavného európskeho spojenca, pričom cenu si Európa určovať nebude. Náklady na realizáciu budú v konečnom dôsledku niesť európski spotrebitelia.

Plynovod Nord Stream 2 je tŕňom v päte amerických plánov. Je veľa možností ako ho zastaviť a jeden z nich bude skôr alebo neskôr použitý. Napriek silným slovám Nemecka a Francúzska ich pozícia voči Amerika je slabá.

Pokiaľ Rusko a hlavne ruský Gazprom nenájde iné zdroje financovania, resp. dodávky technológií, ruská ekonomika bude kolabovať a Rusko nebude schopné garantovať stály prísun plynu ani v súčasnom množstve a jednoducho bude musieť obmedziť dodávky na úkor Ameriky. Tým, že ruská ekonomika príde o svoj podstatný zdroj, Rusko nebude môcť konkurovať Amerike ako hlavný geostrategický konkurent. Po určitom čase sa bude musieť podriadiť Amerike a osudu, ktorý bude plne v cudzích rukách.

Donald Trump hlúpy nie je. Jeho plán – kombinácia sily a ekonomických pák má šancu na úspech. V blízkej aj vzdialenej budúcnosti budeme svedkami šachu na svetovej scéne. A opäť tak ako už mnohokrát pred tým sú úlohy dané. Rusku ide o vlastné prežitie, Amerike o postavenie globálneho hegemóna, ktoré jej umožňuje profitovať z potenciálu celého sveta.


Publikovaný

v

,

od

Značky: