Autor portálu Al-Monitor je presvedčený, že zvýšenie moci a suverenity vlády Bashar al-Assada vytvára predpoklady pre dohody so zvyškom Sýrie. Zdá sa, že má pravdu, nasvedčuje tomu aj neuveriteľne rýchly rozpad obrany na juhu Sýrie počas minulých dní. Povstalci vidia márnosť svojho odporu a tak sa radšej dohodnú s vládou a vzdávajú sa za podmienky amnestie.

Fehim Tastekin v pravidelnej rubrike Pulzy Sýrie napísal, že „Ako sa v Sýrii menia podmienky, Kurdi sú stále prístupnejší rozhovorom s Damaskom

Strata Afrinu a dohoda medzi USA a Tureckom o kontrole mesta Manbij sú faktory, ktoré sýrskych Kurdov tlačia, aby zvážili rokovania so sýrskou vládou.

Akcie zo strany Spojených štátov, Turecka a Ruska by mohli zahnať Kurdov do neželateľného objatia sýrskeho režimu.

Najprv Rusi v januári umožnili Turkom spustiť operáciu Olivová ratolesť proti kurdským jednotkám ľudovej ochrany (YPG) v sýrskom Afríne. (Turecko považuje YPG za skupinu spriahnutú s teroristami.) Neskôr počas júna sa Spojené štáty a Turecko dohodli na pláne budúcnosti sýrskeho Manbiju, mesta, ktoré bolo až dovtedy pod kontrolou YPG. Táto budúcnosť nezahŕňa YPG, ktorá pomohla úsiliu koalície pod vedením USA vyhnať zo Sýrie islamský štát (IS).

Vzhľadom na to, že sily sýrskeho prezidenta Bashar al-Assada pomohli YPG bojovať s Turkami v Afrine, nie je úplným prekvapením, že Kurdovia by za súčasných okolností mohli uvažovali o zmene strany a prechode na stranu režimu. Keďže zistili, že sa im možnosti krátia, Kurdi vyslali správu: „Sme pripravení rokovať s Damaskom.“ A delegáciu, ktorú začiatkom júna Assad vyslal do sýrskeho Kurdistanu, neotočili naspäť.

Kurdský zdroj, ktorý hovoril s Al-Monitorom pod podmienkou anonymity, povedal, že Kurdovia nebudú brať do úvahy subjekty, ktoré majú v úmysle rozdeliť Sýriu a vypočujú si, čo má Damask v ponuke.

Kurdi tiež tvrdia, že nerozumejú dohode Turecka a USA o Manbij.

Turecký minister zahraničných vecí Mevlut Cavusoglu uviedol, že dohoda hovorí o rozpustení vojenskej rady Manbij, ktorá teraz riadi mesto. Turecko verí, že Rada je len zásterkou pre prítomnosť YPG. Ankara nepresvedčili tvrdenia, že po vyhnaní IS z Manbij, YPG odovzdala kontrolu rade a stiahla svojich vojenských poradcov.

Ale Aldar Khalil, ktorý je spolupredsedom Hnutia za demokratickú spoločnosť (Tev-Dem), multietnickej vládnej koalície sýrskeho Kurdistanu, povedal, že YPG je už preč.

YPG nie je v Manbij; odišli. Boli tu nejakí vojenskí poradcovia, ale aj tých sme stiahli. v Manbij vládne vojenská rada, ktorá tiež zastupuje miestnu populáciu. Nemyslíme si, že USA zruší radu; to je čistá propaganda [tureckého prezidenta Recep] Tayyipa Erdogana,“ povedal Khalil pre Al-Monitor.

Niektorí Kurdi tiež veria, že Turecko môže mať väčšie plány než verejne priznáva. Ale Khalil povedal, že ak je to tak, Ankara teraz zistí, že to nepôjde tak hladko, ako v Afrine.

Turecko nemôže rozšíriť svoje operácie, jeho ekonomická situácia nie je na to priaznivá,“ povedal. „V Afríne Rusi pomohli Turkom, ale Rusi nemajú žiadny vplyv na Manbij. [Turci] nebudú môcť zopakovať to, čo v Afrine. Ale armáda sýrskeho režimu môže postúpiť smerom k Manbij. Pozvame režim, ak náš dialóg s Damaskom bude úspešne pokračovať, takže režim sa napokon môže dostať do Manbij.

Vyskytol sa ďalší vývoj, ktorý by mohol ovplyvniť situáciu v Kurdistane. Predstavitelia Saudskej Arábie, Spojených arabských emirátov a Jordánska navštívili 29. mája oblasť pod kontrolou sýrskych demokratických síl (SDF). SDF je skupina ovládaná Kurdami a zastrešujúca rôzne ozbrojené skupiny vrátane YPG. Podľa správ sa táto delegácia stretla s YPG v Qamishli. Potom sa na americkej základni v dedine Harab Isk pri Kobani stretla s predstaviteľmi arabských síl, ako napríklad Senadid, Al Nukhba a revolucionárov z Raqqa, aby diskutovali o vytvorení sunnitskej arabskej sily v oblasti.

Podľa tureckej štátnej spravodajskej agentúry Anadolu boli v Hasakah a Qamishli zriadené kontaktné úrady. Tie budú mať na starosti nábor dobrovoľníkov, ktorý dostanú výplatu 200 dolárov mesačne.

Azad Barazi, zástupca Kurdskej demokratickej strany (KDP) v Sýrii, povedal, že saudský minister pre záležitostí z oblasti Perzského zálivu Thamer al-Sabhan navštívil Raqqu. Tu navrhol vytvorenie sunnitskej arabskej federácie, ktorá by zahŕňala Manbij, Raqqa a Deir ez-Zor.

Súčasne Assad vydal prehlásenie, ktoré hovorí o dvoch možnostiach. Buď výzva na nové rokovania alebo návrh vojny.

V otázke SDF použijeme dve metódy. Po prvé otvárame dvere pre rokovania. Ak rokovania nebudú úspešné, potom sýrska armáda bude musieť oslobodiť všetky územia, ktoré SDF obsadil,“ povedal Assad.

Ako Kurdi interpretujú tento vývoj? Khalil z koalície Teh-Dem nevidí dialóg so sýrskym režimom ako zradu myšlienok kurdskej autonómie. „Podmienky sa zmenili. Je na čase nájsť riešenie s Damaskom,“ povedal.

Pod „podmienkami“ znamená, že Rusko dalo Turecku voľnú ruku v Afrine, snaha Turecka získať viac ako v Afrine, zvyšujúcu sa tendenciu Spojených štátov ustupovať Turecko a možnosť, že Kurdi stratia zisky v Manbij. Khalil povedal, že v rokovaniach s delegáciou režimu Kurdi nedávali žiadne podmienky, akými sú snaha o realizáciu projektu Demokratickej federácie severnej Sýrie alebo budúcnosť SDF a YPG. Kurdským zámerom je najprv študovať návrhy režimu a dosiahnuť demokratizáciu Sýrie prostredníctvom rokovaní.

Mnoho strán obhajuje rokovania, ale Kurdi chcú od režimu záruky, že to myslia úprimne a seriózne. Ako uviedol sýrsky minister zahraničných vecí Walid Muallem, v súčasnosti neprebiehajú oficiálne rokovania. „Nezačali sme rokovania. Zatiaľ sme nevyskúšali žiadne možnosti. Existuje komunikácia, ale žiadne rokovania o budúcnosti. Vidíme [Kurdov] ako štátnych príslušníkov Sýrie, ktorí sa zaujímajú o situáciu vo vlastnej krajine,“ povedal Muallem.

Khalil povedal, že riešenia musia byť vyjednané medzi Sýrčanmi a nie vonkajšími silami, ktoré „majú svoje vlastné plány a ciele.

Prečo nemôžeme nájsť riešenie medzi sebou? Povedali sme delegácii režimu, že sme pripravení: Assad, Muallem a Assadova poradkyňa Bhouthaina Shaabanová reagovali pozitívne: Ženevský [mierový] proces uviazol a sýrsky ľud tam nie je zastúpený. Sme na poli, ale mali by sme byť aj pri stole. Sme na to pripravení.

Spojené štáty obnovili svoje operácie proti IS, ktoré boli prerušené operáciou Turecka v Afrine. Washington zvažuje plány na rozšírenie SDF arabskými bojovníkmi. Ako by mohol pokračovať dialóg s režimom, keď sa hovorí o novej arabskej sile? Čo hovoria arabskí partneri Kurdov v SDF tomuto dialógu s režimom? Oslabila situácia v Afrín a Manbij vyjednávaciu silu Kurdov? Čo od tohto dialógu očakávajú Kurdovia? Budú v rokovaniach existovať červené línie alebo predpoklady?

Na reakciu Spojených štátov Khalil povedal, že Kurdi, ktorí jednajú o Manbij a Deirom ez-Zor, sú v kontakte s Američanmi. „Ale s Američanmi sme nehovorili o našom dialógu s Damaskom, to bude naše rozhodnutie,“ dodal.

Pokiaľ ide o arabské postoje ku Kurdom, Khalil povedal: „Máme dobré vzťahy s väčšinou Arabov. Všeobecne schvaľujú náš projekt. Aj oni hovoria, že Sýria nemôže zostať taká, ako bola.

Khalil si však nemyslí, že v tejto oblasti môžu byť nasadené arabské sily. „Nemyslím, že k tomu dôjde. Pokiaľ ide o ochranu našich hraníc, nepotrebujeme [americké rady], ale naše vlastné účinné štruktúry. [IS] môže znova zaútočiť. Ak dosiahneme dohodu s Damaskom, budeme plánovať obranu hraníc,“ povedal.

Kahlil si myslí, že Kurdi stále majú pri rokovacom stole pevnú pozíciu. „Naše karty nestratili svoju silu, stále sme silní. Kontrolujeme 30% Sýrie, došli sme až k Deir ez-Zor. Sme tiež silní politicky, na mieste ostala opozícia. Čo sa týka kontroly územia, existujú len Kurdi a režim. Našou prioritou bolo odstrániť [IS] a tu prichádzame ku koncu. Pozícia režimu sa tiež zmenila. Turecké a ruské postoje nie sú ako predtým. Preto hovoríme, že je čas na rokovania,“ povedal.

Sú červené čiary? Khalil povedal, že o tom v tejto chvíli nechce hovoriť.

Počkajme. Nechajte začnú rozhovory. Vtedy budeme hovoriť o našich podmienkach. Vždy hovoríme, že Sýria musí byť demokratická a uznávať jazyk a identitu svojich národov,“ povedal.

Zdroj: Al-monitor (krátené)