Jeden slovenský portál zverejnil informáciu, kde sa vysmial systému protileteckej obrany  Pantsir-S1 (v kódovom označení NATO: SA-22 „Greyhound“). Vraj izraelské prostriedky nemali najmenší problém ho zničiť. A tak je najmodernejší ruský systém nanič a samozrejme izraelské protirakety sú geniálne.

Aká je skutočnosť?

Izraelská armáda zverejnila video z navedenia riadenej strely na systém Pantsir-S1.

Vo videu je krásne vidieť, že systém bol vypnutý. V podstate to bol v danom momente ekvivalent obyčajného nákladného auta.

Sýria kúpila z Ruska celkove 40 systémov Pantsir-S1. Obchod bol dohodnutý ešte pred začiatkom občianskej vojny v roku 2006 v objeme jednej miliardy dolárov za celkove 50 kusov. Rusko svoje záväzky postupne plnilo. Už v roku 2012 tento systém zostrelil tureckú stíhačku F-4 nad územím Sýrie.

Arabské médiá zverejnili stav vozidla po zásahu raketou

Systém nebol v bojovej pozícii. Vľavo dole je vidieť, že hydraulický oporný systém je zdvihnutý.

Rakety boli vystrieľané (vidno to z očiernených trubiek) a vozidlo evidentne čakalo na dobytie. Na videu vidno, že sa neotáčal radar, takže systém jednoducho nepracoval. Vľavo od vozidla sa bezstarostne bavila skupinka vojakov, zrejme obsluha komplexu.

Samozrejme, môžeme sa baviť o taktickej vyspelosti PVO, kde by pri dobíjaní jedného systému, mal druhý systém byť na stráži. Ale zničenie nepracujúceho systému nehovorí nič o jeho kvalite. Je to len ďalší z nekonečného radu dôkazov o taktickej nevyspelosti blízkovýchodných armád. Títo vojaci zlikvidujú svojou ľahostajnosť a nedodržiavaním základných bezpečnostných pravidiel aj tú najdokonalejšiu zbraň.

Zničenie komplexu bolo pravdepodobne prevedené samovražedným izraelským dronom HAROP, ktorý má vlastnosť, že dokáže v oblasti krúžiť celé hodiny. Je zameraný hlavne na likvidáciu radarov protivníka pomocou 23kg výbušnej nálože, ktorá je súčasťou dronu.. Je veľmi malý s vlastnosťami stealth, takže ľahko unikne pozornosti.

Počas misie krúži a aktívne vyhľadáva radarové emisie, na ktoré sa môže zamerať autonómne. Je možné ho riadiť aj na diaľku, keď cieľ vyhľadáva a určuje operátor pomocou elektro-optického systému dronu. Keď nenájde cieľ, vracia sa na základňu. Celkový dosah systému je 1000 km a vo vzduchu vydrží až 6 hodín. Rýchlosť nie je uvedená, ale vzhľadom na vrtuľový pohon nebude príliš vysoká.

Dron môže byť odpaľovaný z kontajnerov na súši, alebo na lodi. Je však prispôsobený aj odpaľovaniu z lietadiel za letu.

Niektoré zdroje tvrdia, že zásah mohol byť prevedený riadenou raketou Delilah. Tá má reaktívny motor,, takže dokáže vyvinúť ďaleko vyššiu rýchlosť až 280 m/s pri útoku. Je určená na cieľové navedenie pomocou povelov od operátora, ale samozrejme umožňuje aj útok pomocou preddefinovaných dát. Rovnako ako HAROP umožňuje krúženie v oblasti, aj keď nie s takou výdržou. Jej výbušná hlavica je o niečo silnejšia, obsahuje až 30 kg trhaviny.

Delilah je možné vypúšťať z množstva vzdušných zariadení ako sú vrtuľníky a rôzne kategórie lietadiel. Verziu Delilah-GL je možné odpaľovať aj z mora a zo súše.

Pri zásahu dronu zahynul poručík Ayham Habib, ktorý sa pokúsil presunúť vozidlo na bezpečnejšie miesto