Ako Merkelová ľahko „hollandizovala“ Macrona!

Sotva prišiel, už je hollandizovaný! Macrona prevalcovala Angela Merkelová pri príležitosti svojho prvého európskeho summitu. Ale … sponzorovaná tlač sa snaží prikrášliť jeho porážku rozpačitými a lichotivými titulkami

Nemecká kancelárka Angela Merkelová usporiadala Macronove verejné „sebaponíženie“, ako to už niekoľkokrát urobila jeho predchodcovi Hollandovi. A už teraz je zrejmé, že Macron ponechal nedotknutú doktrínu vypracovanú Hollandom zameranú na Nemecko, bez toho aby to bolo prínosom pre Francúzov.

Nový prezident Francúzska, Emmanuel Macron nestačil zažiariť na scéne a stal sa „druhým Hollandom“. Angela Merkelová sa ujala Macrona na jeho prvom európskom summite a vlastne „mu plesla ponižúcu facku na citlivé miesto, ako sa to stalo mnohokrát v minulosti,“ ale vládou dotovaná tlač si z toho nič nevšimla, píše denník ATLANTICO. Podľa neho francúzske médiá nepredstavovali objektívne zhodnotenie výsledkov tohto významného európskeho stretnutia.

Čo naozaj rozhodla Európska rada? V skutočnosti to, že neprijme počas zasadnutia v dňoch 22. a 23. júna žiadnu z francúzskych požiadaviek, o ktorých nedávno hovoril prezident Macron, zdôrazňuje článok. Zvlášť sa nezačala diskusia o problematike práce v zahraničí – hoci Francúzsko „napínalo svaly“ a požadovalo sprísnenie existujúcich opatrení. Záverom možno povedať, že Európska rada na summite zdôraznila len frázu „zásadnú úlohu priemyslu, ktorý je významnou hybnou silou hospodárskeho rastu, zamestnanosti a inovácie v Európe„, a žiada „konkrétne opatrenia, aby jednotný trh vytvoril silnú a konkurencieschopnú priemyselnú základňu„.

Tieto frázy sa nevzťahujú na prácu v zahraničí, ale iba potvrdili, že kľúčom k prosperite ekonomiky EÚ je chrániť priemysel. Tieto „vysoko nemecké“ pohľady vrhli svetlo na „vákuum“ vo Francúzsku. To dokazuje, že aj keď nikto nevie, aká je priemyselná politika Emmanuela Macrona, Európska rada sa zaoberá otázkami, ktoré nie sú dôležité pre Francúzsko, poukazuje Atlantico.

Také ticho Európskej rady naznačuje porážku Francúzska a svedčí o tom, že Európa si „moc neváži Paríž noriaci sa do náručia Berlína, ktoré je pre neho nepriaznivé,“ uviedol článok. A nedávna voľba prezidenta Macrona, ktorý si myslí, že hodí „výzvu“ Donaldovi Trumpovi, na tom nič nemení. Navyše Paríž prehrala pri požiadavke na zavedenie „protičínskych“ opatrenia, pokračuje autor: „Čo sa týka pokusov zabránit Číňanom za almužnu nakupovať naše technologické skvosty, Macrona opäť odstavili„. Európska rada vo svojom závere zdôraznila, že nezamýšľa prijať žiadne regulačné opatrenia a pokyny k tejto problematike, a v žiadnom prípade nepôjde do rozporu s pravidlami WTO.

Vrcholom všetkých týchto odmietnutých francúzskych návrhov bolo, že sa Macronovi nepodarilo uniknúť trestu: Nemecká kancelárka Angela Merkelová ho bez námahy „hollandizovala“, ironicky poznamenal autor: „Merkelová vzala za ruku svojho chránenca a plesla mu ponižujúce pohlavok na citlivé miesto, ako sa to stalo mnohokrát v minulosti. Vláda prijala obvyklú podobu spoločnej tlačovej konferencie, na ktorej francúzsky prezident povedal, že nič neprijme bez povolenia a súhlasu Merkelovej.

Macron najmä uistil, že všetky vyhlásenia Francúzska na zasadnutí Rady, boli pripravené v predstihu spolu s Nemeckom. „Chcem zdôrazniť, ako je dôležité, podľa môjho názoru, že sme veľmi úzko pripravovali naše vyhlásenie v Rade, aby naše vystupovanie bolo v súlade a že to môžeme dosvedčiť. V každom prípade, to je to, čo sa budem snažiť robiť v najbližších rokoch, pretože sa domnievam, že keď Nemecko a Francúzsko hovorí jedným hlasom, Európa sa môže posunúť dopredu. Táto podmienka, samozrejme, nie je dostačujúca, ale v každom prípade je nutná,“ poslušne dodržiaval všetky pravidlá „sebabičovania„, napísal Atlantico.

Macron tiež potvrdil pripravenosť Francúzska naďalej prijímať utečencov, bez toho, aby odporoval doktríne Merkelovej: „Musíme prijať utečencov, pretože je to naša tradícia a česť. Opäť platí, že utečenci nie sú len prisťahovalci. To nie sú ekonomickí migranti a ľudia, ktorí utekajú z krajiny v záujme slobody, utekajúci pred vojnou alebo z dôvodu politických názorov. Mali by sme prejaviť solidaritu v prípade, že jeden z našich susedov sa potýka s hromadným prílivom utečencov či migrantov.

Takže sú už pripravené všetky prísady na to, aby sa Macron nasledujúcich päť rokov ani nedotkol Hollandeovej európskej doktríny systematického porovnávanie krokov s nemeckou pozíciou bez akýchkoľvek výhod pre Francúzsko, uviedol autor.

Medzitým francúzska tlač sponzorovaná štátom uvítala túto porážku „rozpačitými titulkami“, ktorých cieľom je skryť zlyhanie Macrona na európskom summite a „pôsobivým lichotením“ naznačuje silnú snahu prikrášliť udalosť, hovorí článok. „Teraz je hlavnou otázkou, ako ešte dlho bude dotovaná tlač podkopávať svoju dôveryhodnosť neohrabanou podporou prezidenta, ktorý terorizuje redakcie,“ uzatvára Atlantico.


Publikovaný

v

od

Značky: