Akcionár sociálnej siete Facebook podal žalobu na firmu a jej generálneho riaditeľa Marka Zuckerberga kvôli štvrtkovému prepadu cien akcií o 19 percent. Mohla by to byť prvá z mnohých žalôb proti Facebooku, uviedla agentúra Reuters.

Akcionár James Kacouris obvinil na federálnom súde v Manhattane Facebook, Zuckerberga a tiež finančného riaditeľa Davida Wehnera z porušovania federálnych zákonov o cenných papieroch a chce status žaloby podanej za viac osôb s rovnakým záujmom a bližšie neurčené odškodné.

Hovorkyňa Facebooku odmietla správu komentovať. Podľa Kacourisovho obvinenia mal Facebook a jeho šéfovia urobiť zavádzajúce vyhlásenie alebo zlyhali v tom, že neoznámili včas spomalenie rastu tržieb, pokles prevádzkovej marže a počtu aktívnych užívateľov.

Trhy potom boli „šokované„, keď v stredu pravda vyšla najavo.

Akcionári v Spojených štátoch často žalujú spoločnosti po nečakanom prepade cien akcií, najmä ak strata hodnoty je vysoká. Facebook už čelí desiatke žalôb kvôli nakladaniu s údajmi užívateľov.

V tejto súvislosti Reuters oznámil, že na prepad má vplyv aj nová politika súkromia, ktorú Facebook zavádza. Podľa firmy totiž spomalí využitie reklamy a nová politika bude mať dopady na menšie zisky firmy. V dôsledku vyhlásení stratila firma jednu tretinu svojej hodnoty. Firma čelí neistej budúcnosti.

Biznis Facebooku dostal ranu vďaka novým európskym pravidlám o súkromí a škandále so spoločnosťou Cambridge Analytica.

Kvôli opatreniam súvisiacim s bezpečnosťou, ochranou proti manipulácie s osobnými údajmi užívateľov a sledovaním toho, čo používatelia uverejňujú, celkové výdavky v druhom štvrťroku vzrástli na 7,4 miliardy dolárov, čo je o 50 percent viac ako pred rokom.

Facebook predpovedá podobné prírastky v druhej polovici roka, pričom poukazuje aj na výdavky na videoobsah a marketing. Temná prognóza rastu tržieb firmy však prekvapila investorov a podnietila mnohé otázky.

Spoločnosť Facebook sa dostala do prepadu dve hodiny potom, čo zverejnila svoje zisky a tiež rastu užívateľov, ktoré sklamali očakávania.

Následne na burze došlo k prepadu akciovej ceny spoločnosti o 150 miliárd dolárov v trhovej kapitalizácii, čo vymazalo všetky zisky spoločnosti od apríla, keď Facebook oznámil prekvapivo silný rast, a to 63% v ziskoch a tiež nárast užívateľov. Navyše sa spoločnosti nedarilo ani na rozvíjajúcich sa trhoch, aj keď na rozdiel od USA, Európy a Kanady tu zisky spoločnosti rástli.

Napríklad v Európe spoločnosť stratila 3 milióny užívateľov. Aj vo svetovom meradle sa spoločnosť potýka s prepadom užívateľov, aj keď ich má v druhom štvrťroku stále 1,5 miliardy. Spoločnosť tiež oznámila, že prvýkrát bolo viac ako 2,5 miliárd užívateľov vo vzájomnej interakcii.

Analytici ale namietajú, že používateľov reálne trávia viac času na aplikáciách Messanger, WhatsApp a Instagram.

Vo štvrtok akcie najväčšej sociálnej siete na svete klesli o 19 percent, a zažili tak najhorší deň od vstupu na burzu v roku 2012. Trhová hodnota firmy sa znížila zhruba o 120 miliárd dolárov (2,6 bilióna Sk)

Facebook sa stal prvým podnikom v histórii amerického akciového trhu, ktorého trhová hodnota sa počas jediného dňa prepadla o viac ako 100 miliárd dolárov. V piatok už prepad nebol taký výrazný, akcie oslabili o 0,78 percenta.