Denník Independent priniesol správu o značne kontroverznom nariadení strednej školy Chiltern Edge v Oxfordshire. Podľa informácie majú chlapci v lete zakázané krátke nohavice. Ale povolenú dievčenskú sukňu.

V anglických školách sa tradične nosia uniformy. Horná časť je totožná pre chlapcov aj dievčatá – väčšinou sako a kravata. Avšak chlapci musia nosiť nohavice a dievčatá sukne.

Vo veľkých teplách, cez 30 stupňov, ktoré začínajú Britániu stále viac sužovať sa mnohí rodičia sťažujú na striktné pravidlá.

Škola Chiltern Edge v Sonning Common pod vedením riaditeľky Moiry Green čelila kritike zo všemocného úradu Ofsted a hrozilo jej zavretie. Preto ako súčasť novej politiky školy zaviedla nové uniformy a k nim buď dlhé nohavice, alebo sukne.

Minulý víkend teplota v okolí dosiahla na skoro 30 stupňov Celzia. Jeden z rodičov pýtal, či by jeho syn nemohol mať krátke nohavice vo farbe uniformy. Z vedenia školy mu oznámili, že to povolené nie je. Šortky totiž prestali byť súčasťou formálnej uniformy. Podľa riaditeľky je to spôsob, ako oblečenie prispôsobiť biznis prostrediu a hodnotí to ako úspech.

Lenže škola zaviedla „rodovo neutrálnu“ politiku a tak sa chlapci môžu „slobodne“ rozhodnúť nosiť dievčenské sukne.

Jeden z rodičov, Alastair Vince-Porteous, žiadal, či by si jeho syn mohol vziať do školy šedé šortky, navyše šité na mieru.

Viem, že už skôr sa aj v iných školách nosili sukňu, tak som sa opýtal, či by si ju môj syn mohol vziať – a škola súhlasila,“ uviedol podľa serveru.

Je bláznivé nútiť deti nosiť saká a kravaty, keď je veľké teplo,“ súhlasila matka iného školáka Joanne Mudau.

Už na začiatku školského roka totiž škola zaviedla formálnejšie nariadenie ohľadom školské uniformy, podľa ktorého sú jediným povoleným oblečením dolnej časti tela u chlapcov dlhé nohavice alebo sukne.

Podobný prístup k oblečenia do školy teraz uplatňuje čoraz viac škôl. Tradične dámske oblečenie tak môžu v prípade záujmu obliekať aj chlapci. Navyše podľa zákona o rovnosti majú školy povinnosť chrániť transgender žiakov pred diskrimináciou.

Britskú školu Chiltern Edge navštevuje 500 detí. Škola odvrátila hrozba zatvorenia a v auguste sa plánuje pridať k akadémii Maiden Erlegh Trust.

Pani Greenová dodala: „Maiden Erlegh Trust od septembra 2018 preberie formálnu uniformu Chiltern Edge.