Aj za Katalánsko môže Putin? Transatlantické politické mimovládne organizácie nás chcú o tom presvedčiť

Bolo to otázkou času, kedy sa aj v prípade katalánskeho referenda vytiahne ruská karta. Tá sa pre transatlantické mimovládne politické organizácie stala odpoveďou takmer na každú krízovú situáciu, ktorá sa objaví na Západe. Začína to byť trapné a nedôstojné.

Katalánske referendum je pikantné vo všetkých svojich aspektoch. Jeho hnacou silou sú ľavicové zoskupenia, ktoré vôbec nespochybňujú príslušnosť Katalánska k Európskej únii. Práve naopak! Celý význam katalánskeho referenda je tak v rovine politického symbolizmu. Katalánci sa podobajú v tomto Škótom.

Prečo politický symbolizmus?

V čase debát o reforme Eurozóny poťažmo tým Európskej únie a hlavne v kontexte politického realizmu, kedy 2/3 politickej agendy členských štátov EÚ utvára bruselská politická garnitúra, hovoriť o kryštálovo čistej zvrchovanosti a samostanosti v Európe je prinajmenšom hlboké nedorozumenie. Zvrchovaný a samostatný už od roku 2004 a následne od uzavretia Lisabonskej zmlúvy nie je nik.

Florian Röttzer na Tellepolise , je presvedčený, že reči o „piatej kolóne Kremľa“ sa vedú výhradne preto, aby diskreditovali hnutie za nezávislosť regiónu. A má pravdu!

„Na Západe sa stalo obvyklým vidieť kremeľskú ruku za akúkoukoľvek nepríjemnou udalosťou“, uviedol Telepolis.

„Počas predvolebnej kampane na prezidenta USA si tento koncept rozpracovali demokrati a americké médiá, nepriateľské voči Donaldovi Trumpovi,“ napísal Florian Röttzer a opäť má pravdu. V nedávnej dobe táto schéma bola využitá španielskou tlačou. Týždeň pred referendom o nezávislosti Katalánska zverejnili najväčšie španielske noviny El País článok o „ruskom zásahu“, a podľa novinárov „veľmi trápnym spôsobom“.

Španielský denník tvrdí, že ruské médiá používajú konflikt v Katalánsku k „destabilizácii Európy“. Ruský „stroj vplyvu“ pracuje na plné obrátky, aby v očiach verejnosti zrovnal krízu v Katalánsku s kurdským konfliktom a konfliktom na Kryme. Rötzer došiel k presvedčeniu, že hlavným cieľom El País bolo zdiskreditovať hnutie za nezávislosť Katalánska, a preto sa pokúša spojiť jeho aktivity s ruskými záujmami.

Informácie obsiahnuté v madridskej tlači sú veľmi jednostranné, a odkazujú sa na nepopulárnych a  bezvýznamných politikov v Katalánsku, ako aj na správy „Aliancie pre demokraciu“, ktorá bola založená podľa nemeckého Marshallovho fondu na podporu transatlantických záujmov. Organizácia študuje twitterové hashtagy, témy a odkazy, ktoré propaguje takzvaná „sieť ruského vplyvu„.

El Pais píše, že v dňoch 16. až 23. septembra sa na Twitteri objavil príspevok „separatistického hnutia na podporu Kurdistanu, Katalánska s jemným nádychom – sprievodcom po Kryme“. V novej studenej vojne sa tak zapúšťa paranoja, konštatuje Florian Röttzer.

„Že RT vo svojich článkoch dramatizuje Barcelonskú konfrontáciu s Madridom je asi pravda. Ale západné médiá pri pokrytí udalostí na Kryme a Donbase neboli ani objektívne, ani neutrálne, “ zdôrazňuje Röttzer. “ A boli tam teda transatlantické siete vplyvu, v ktorých práci práve pokračuje Aliancia pre demokraciu? „

Julian Assange, ktorý sa vyslovil pre katalánsku nezávislosť je „hlavný medzinárodný agitáror“, ktorý vydáva „názory a polopravdy za správy“, napísal El País, a zároveň obvinil Edwarda Snowdena zo spolupráce s ruskými špeciálnymi službami. Hlavným dôkazom o „mobilizácii armády profesionálnych robotov“ El País vidí v tom, že Katalánsko, spolu so Sýriou, Ruskom, Ukrajinou, Trumpom, Hillary Clintonovú a IS, vstúpilo do trendov sociálnych sietí.

Čo to znamená vstúpiť do trendov sociálnych sietí sa už sotva dozviete. Isté ruské provládne média kedykoľvek ochotne nasypú soľ do otvorených rán Západu, ale to je len využitie poskytnutej príležitosti a Západ robí presne to isté. Žijeme v ére politického symbolizmu, kde propagandou možno nazvať čokoľvek čo získa viac ako 10 lajkov na sociálnej sieti.

Hrôzu však vzbudzuje niečo iné. Tak veľmi radi hovoríme o tom, že Európska únia a integrácia priniesla Európe desaťročia pokoja a mieru. Mýtus, ktorý nikdy neplatil od Severného Írska počnúc, cez Baskicko, Balkán až po dnešné Katalánsko. A Európska únia mlčí namiesto toho, aby konala preventívne.

Ako chceme budovať Európsku federáciu, keď práve tá je možno odpoveďou aj pre Kataláncov, či Škótov, keď nedokážeme rozhodným spôsobom vstúpiť do absurdného konfliktu medzi Madridom s Barcelonou? Otázka, ktorá mala padnúť z úst príčetných európskych politikov v Talline vo štvrtok a piatok. No videli sme len opäť kapitána Nema!

A tak za všetko môže Putin, keby sme ho nemali museli by sme si ho zrejme dôkladne vymyslieť. Jednoduchý spôsob ako o sebe na Západe  povedať všetko, a k veci nepovedať absolútne nič!


Publikovaný

v

od