Žaloba, podaná vo štvrtok 51 ročnou Leslie Lapayowkerovou, vyvoláva nové otázky ohľadom zodpovednosti Airbnb za majiteľov bytov, ktorí porušujú zákony a dopúšťajú sa trestnej činnosti.

Lapayowker zažalovala spoločnosť Airbnb za to, že sa stala terčom sexuálneho obťažovania majiteľa bytu, ktorý bol na platforme označený ako „spoľahlivý hostiteľ.“ Žiada od nej kompenzáciu a chce docieliť, aby lepšie preverovala ľudí, ktorí byty na prenájom ponúkajú. Obviňuje spoločnosť Airbnb z nedbanlivosti. Umožnila jej totiž prenajať si izbu od Carlosa Del Olmy, ktorý bol už skôr obvinený z domáceho násilia. Nebol však odsúdený. „Nechcem, aby sa to stalo iným ženám,“ uviedla žena z Nového Mexika. Del Olmo všetky obvinenia popiera a tvrdí, že si žena všetko vymyslela.

Hovorca Airbnb uviedol, že spoločnosť samozrejme tohto hostiteľa preverila, ale vzhľadom k tomu, že za svoj predchádzajúci čin nebol odsúdený, mohol svoj byt prenajímať. Po podaní sťažnosti Airbnb tohto muža na svojich stránkach zablokovalo.

Lapayowkerová sa v júli roku 2016 presťahovala do Los Angeles za prácou a rozhodla sa pre krátkodobý prenájom práve cez Airbnb. Del Olmo, ktorý prenajímal byt vo svojom dome bol do tej doby „overeným“ užívateľom a podľa kritérií Airbnb bol považovaný dokonca za „superhostiteľa“, čo znamenalo, že jeho bytom prešlo značné množstvo nájomníkov a mal veľa pozitívnych recenzií.

Myslela si teda, že bude v dobrých rukách. Lenže už od začiatku mal Del Olmo na ženu sexuálne narážky a často tiež počula v majiteľovom byte hluk, keď kričal na svojho syna. Tvrdila, že sa tam bála.

Po troch nociach sa teda rozhodla odísť. Keď mu to však išla povedať, zamkol za ňou dvere, vyzliekol si nohavice a začal pred ňou masturbovať. Následne ženu začal ohmatávať, tá sa bránila. Keď dospel k vyvrcholeniu, nechal ju v pokoji odísť so slovami: „A nezabudnite mi napísať pozitívnu recenziu na Airbnb.“

„Bola som úplne šokovaná“ spomína Lapayowkerová a dodala, že spočiatku váhala ísť na políciu. „Bála som sa, že zistí, kde bývam, a príde za mnou.“ Incident však nakoniec oznámila ako na políciu, tak spoločnosti Airbnb. Tá potom deaktivovala Del Olmovi účet.

Hovorca Airbnb povedal, že vykonáva kontroly všetkých prenajímateľov aj hostí, hľadá v zoznamoch zahŕňajúc i teroristické činnosti, odsúdené zločiny a skúma tiež registre sexuálnych delikventov a ďalších „významných priestupkov.“ „Nasledujúce odporné správanie nemá v našej komunite miesto a nebudeme to tolerovať,“ uviedla potom Airbnb vo svojom stanovisku.

Spoločnosť už predtým čelila niekoľkých obvineniam, avšak vždy argumentovala tým, že nie je zodpovedná za to, keď jej hostitelia rasovo diskriminujú niektorých občanov alebo porušujú miestne zákony o bývaní.

Lapayowkerová, ktorá tvrdí, že trpí posttraumatickou stresovou poruchou, uviedla, že Airbnb neberie vážne jej prípad: „Mám pocit, že je im to jedno. Ich celý biznis model je postavený len na zisku za akýchkoľvek podmienok“