Žiadateľ o azyl z Afganistanu, bol odsúdený vo Viedni na dva roky väzenia. Priznal sa, že napadol 14 žien v období od novembra 2016 do februára tohoto roka, píše KURIER.

„Ako by ma posadol diabol,“ povedal 25-ročný Afganec po svojom zatknutí.

Rozsudok nie je zatiaľ právoplatný. „Urobil som chybu a žiadam o odpustenie, viem, že som vinný,“ povedal pred súdom obvinený.

Afganec priznal na súde, že prepadával ženy vo veku medzi 18 a 36 rokov a útočil na ne zozadu. Občas zdvihol obeť hore a snažil sa dotknúť ženy v oblasti genitálií. V piatich prípadoch sa mu to podarilo, vo zvyšných deviatich prípadoch sa ženy ubránili.

„Začal ma náhle objímať v oblasti brucha,“ opísala jedna z obetí na súde, „a snažil sa dostať do rozkroku“. Odvtedy žena trpí záchvatmi strachu a v noci nevyjde sama na ulicu. Vďaka verejnej sieti videokamier bol útočník vyhľadaný a muž bol zadržaný.

„Rád by som, aby mi bola poskytnutá pomoc, aby sa zo mňa stal opäť dobrý človek,“ povedal muž na súde.

Afganec prišiel do Rakúska „kvôli problémom s Talibanom“. Pred šiestimi mesiacmi sa zasnúbil, ale jeho budúca manželka je v Pakistane. Porotcovia v Senáte navrhovali až päť rokov vo väzení za sexuálne útoky.

„Dva roky by mali stačiť,“ uviedla predsedníčka Senátu Sonja Höpler pri zdôvodňovaní verdiktu, „muž nebol doteraz trestaný a priznal vinu“.

Rozsudok ukazuje, že v poslednej dobe sú síce obete sexuálneho násilia lepšie chránené, ale je potrebné pre zníženie týchto trestných činov viac prevencie, uviedla sudkyňa.

25 ročný Afganec rozsudok prijal. „Prijímam rozhodnutie,“ povedal odsúdený.