Vyberte položku Stránka

90% mladých obyvateľov HongKongu nie je na čínske občianstvo hrdých Píše o tom miestny…

90% mladých obyvateľov HongKongu nie je na čínske občianstvo hrdých

Píše o tom miestny portál Hong Kong Free Press
https://www.hongkongfp.com/2019/06/28/hongkongers-identifying-chinese-record-low-10-youth-proud-citizens-poll/

ktorý sa odvoláva na prieskum z júna tohto roku
https://www.hkupop.hku.hk/english/release/release1594.html

Prieskum bol trocha mylne interpretovaný západnou tlačou (The Economist) ktorý prezentuje čísla ako odmietanie čínskej identity. Je zrejmé, že rekordné odmietanie čínskej vlády súvisí s protestami, ktorých sa v týchto dňoch zúčastňujú hlavne mladí.

Insideri z oblasti tvrdia, že čínsky tlak je enormný a napriek formálnej samostatnosti miestnej správy, o všetkom rozhoduje Peking. Vydávanie zločincov do Číny ako dôvod protestov je podľa nich skutočne len zámienka. HongKong perie peniaze pre bohatých Číňanov a miestne Triady sa obávajú zmeny status quo. Avšak bez reálnych politických zmien, ktoré sa dnes v meste dejú, by ľudí do ulíc nikto nedostal a k výbuchu by nemohlo dôjst.

Faktom ale je, že o meste je rozhodnuté už dávno. Keď sa situácia vyhrotí, Čína zasiahne a organizátorov vyberie. Zdá sa, že dnes nechávajú demonštrácie bežať kvôli tomu, aby získali čo najviac informácii – o osobách, väzbách, financovaní apod.

Číňania sú lídrom v analýze tvárí a vedia zrekonštruovať tvár aj podľa časti obličaja. Takže ani všadeprítomné maskovanie zrejme ľudí neochráni. Zároveň majú všetci mobil a tak si čínske tajné služby mapujú ich život s presnosťou na metre a sekundy.

Situácia je zo strany Číny prezentovaná ako farebná revolúcia organizovaná Západom na čínskej pôde a tak sa budú stavať aj pri rátaní sa s demonštrantami. Zatiaľ však ešte tento okamih nenastal.

O autorovi

Príspevky za Marec

Pin It on Pinterest

Share This