Vyberte položku Stránka

Nenávisť Ukrajincov voči zmenám na Kryme je pochopiteľná.

Rusko sa rozhodlo urobiť z poloostrova výkladnú skriňu svojej spoločnosti a nalieva do rekonštrukcie obrovské peniaze. Ten kontrast medzi tým, čo bolo predtým a čo je dnes, zarazí každého, kto si pamätá staré časy.

Úprimne, Krym bol na okraji záujmu skorumpovanej, relatívne zaostalej krajiny. Investovať do významného zlepšenia podmienok života ľudí neprichádzalo príliš do úvahy. Nielen z dôvodu ekonomického, ale aj kvôli majoritnému zastúpeniu ruskej populácie, čo v posledných rokoch, za stále intenzívnejšieho rastu ukrajinského nacionalizmu, proste vadilo.

Obrovské infraštruktúrne projekty typu elektrárne, mosty, prístavy, letiská, diaľnice ľuďom na prvý pohľad chlieb nedajú. Pomôžu však sprístupniť región a umožniť mu hladko zapojiť sa do ekonomiky Ruska, ktoré aj napriek tvrdým obštrukciám rastie. To neskôr povedie aj k lepším zárobkom.

Čo však ľudia môžu cítia hneď, sú malé lokálne projekty typu rekonštrukcia zničených ciest v centre meste, nové školy, pešie zóny, vynovené trhoviská apod. Aj na toto sa vydeľujú peniaze.

Niet divu, že reči o návrate Krymu na Ukrajinu sa väčšinou stretávajú s nezáujmom. Iste, ľudia sú dnes na Kryme nespokojní s rastom cien, ktoré sa prispôsobili vyšším príjmom. „Podnikavcom“ nevyhovuje tvrdšia legislatíva. To je však bežný život, bežné starosti, pričom je dobré vidieť aj perspektívy regiónu. Mnohí Ukrajinci, ktorí vidia, ako sa autonómna republika vzmáha v kontraste s ich podmienkami, nemajú z toho najlepší pocit.

(Videá sú z roku 2017, dnes by boli o poznanie kritickejšie)
Bachčisaraj – https://youtu.be/N2dO4VHdXmA
Artek – https://youtu.be/7_mMOve9WNA
Prieskum na ulici – https://youtu.be/yLDuvm0vYps

Zdroj: https://www.facebook.com/137730750182495/posts/436739773614923

O autorovi

Príspevky za Máj

Pin It on Pinterest

Share This