Vyberte položku Stránka

Spojené štáty sa zbláznili: dali sa na pirátstvo.

Spojené štáty sa zbláznili: dali sa na pirátstvo.

Portál Financial Times informuje o najnovšom kroku administratívy USA. Podľa článku chcú podplatiť posádky iránskych tankerov.

Ministerstvo zahraničných vecí vraj mieni „darovať“ 15 miliónov dolárov kapitánovi každého tankera s iránskou ropou. Úplne stačí, keď otočí kormidlom lode a pristane v prístave pod kontrolou americkej vlády. Tam mienia Američania zajať majetok Iránu a takto ho prinútiť, aby sa podriadil nariadeniam a vôli Bieleho domu. Vraj je to z fondov „boja proti terorizmu“

Ak vám to niečo pripomína, nie ste sami. Ide v konečnom dôsledku o pirátsku praktiku, takú obľúbenú v časoch kapitána Morgana. Iránci majú byť prepadávaní, ich majetok, lode lietadlá a ľudia majú byť zajatí a cieľom je získať patričnú odmenu.

V minulosti išlo pirátom jednoducho len o zlato, dnes je to oveľa komplikovanejšie.

Iste, propaganda hlása, že ide len o demokraciu a ľudské práva. Je to však skutočne tak?

Podľa švajčiarskych výskumníkov je globálny obchod koncentrovaný a kontrolovaný len malým množstvom subjektov. Tie ovplyvňujú „demokratické“ vlády, ktorých odmenou je v prípade Iránu politický vplyv. Za vplyv si dominantná krajina zaistí možnosť kontrolovať ekonomiku nepriateľa.

A keď vám „zobe“ z ruky, vzdá sa svojich surovín, suverenity nad vlastnou krajinou, keď poslušne plní vaše príkazy, potom je výsledok predpovedateľný. Zisky krajiny končia na kontách spomínaného malého množstva subjektov.

Paradoxom je, že hoci je reťaz dôsledkov dlhá, na konci je to isté čo u pirátov. Zisk je len iné pomenovanie pre zlato. V skutočnosti je americká vláda reprezentujúca pár zbrojárskych a olejárskych koncernov takým istým pirátom ako Čierna brada z ilustračného obrázku. Len ich metódy nie sú tak priamo brutálne.

Spojené štáty vyhlásili Iránu vojnu. Je to špinavá hra bez pravidiel. Chaos, ktorý to vyvolá, nemajú na svedomí Iránci, aj keď sa to demagógovia budú snažiť takto interpretovať. Žijeme skutočne v divnej dobe…

https://www.ft.com/content/20188064-cefb-11e9-99a4-b5ded7a7fe3f?fbclid=IwAR3A6AMP8SN9Rx6BhnCLklAV9LKywTLuJM8NBPXsxy7cqvTx6TJ2B6ZzrN8

O autorovi

Príspevky za Február

Pin It on Pinterest

Share This